Weltervikt i grekisk-romersk stil i brottning vid olympiska sommarspelen 1992
Brottning vid olympiska sommarspelen 1992 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viktklass | Fristil | Grekisk- Romersk | |||
Lätt flugvikt | 48 kg | 48 kg | |||
Flugvikt | 52 kg | 52 kg | |||
Bantamvikt | 57 kg | 57 kg | |||
Fjädervikt | 62 kg | 62 kg | |||
Lättvikt | 68 kg | 68 kg | |||
Weltervikt | 74 kg | 74 kg | |||
Mellanvikt | 82 kg | 82 kg | |||
Lätt tungvikt | 90 kg | 90 kg | |||
Tungvikt | 100 kg | 100 kg | |||
Supertungvikt | 130 kg | 130 kg |
Herrarnas brottningsturnering i grekisk-romersk stil i viktklassen weltervikt vid olympiska sommarspelen 1992 avgjordes i Barcelona i Institut Nacional d'Educació Física de Catalunya.
Medaljörer
Klass | Guld | Silver | Brons |
Weltervikt | Mnatsakan Iskandaryan OSS | Józef Tracz Polen | Torbjörn Kornbakk Sverige |
Resultat
- TO — Vinst genom fall
- SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
- SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
- ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
- PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
- PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadas
- DQ — Vinst genom förverkande
- D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
- DNA — Dök inte upp
- L — Förluster
- ER — Elimineringsrunda
- CP — Klassificeringspoäng
- TP — Tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadats
Elimineringsrunda
Pool A
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
0 | Anton Marchl (AUT) | 3-1 PP | 11-3 | Youcef Bouguerra (ALG) | 1 | |
0 | Torbjörn Kornbakk (SWE) | 3-1 PP | 5-2 | Erhan Balcı (TUR) | 1 | |
1 | Ahad Javansaleh (IRI) | 0-3 PO | 0-4 | Jaroslav Zeman (TCH) | 0 | |
1 | Ender Memet (ROU) | 0-3 PO | 0-1 | Tuomo Karila (FIN) | 0 | |
0 | Józef Tracz (POL) | 3-0 PO | 2-0 | Željko Trajković (IOP) | 1 | |
0 | José Alberto Recuero (ESP) | Bye | ||||
Omgång 2 | ||||||
1 | José Alberto Recuero (ESP) | 1-3 PP | 1-4 | Anton Marchl (AUT) | 0 | |
2 | Youcef Bouguerra (ALG) | 0-4 ST | 1-17 | Torbjörn Kornbakk (SWE) | 0 | |
1 | Erhan Balcı (TUR) | 3-0 PO | 2-0 | Ahad Javansaleh (IRI) | 2 | |
0 | Jaroslav Zeman (TCH) | 3.5-0 SO | 12-0 | Ender Memet (ROU) | 2 | |
1 | Tuomo Karila (FIN) | 1-3 PP | 1-2 | Józef Tracz (POL) | 0 | |
1 | Željko Trajković (IOP) | Bye | ||||
Omgång 3 | ||||||
1 | Željko Trajković (IOP) | 3-0 PO | 3-0 | José Alberto Recuero (ESP) | 2 | |
1 | Anton Marchl (AUT) | 1-3 PP | 1-5 | Torbjörn Kornbakk (SWE) | 0 | |
1 | Erhan Balcı (TUR) | 3-1 PP | 2-1 | Tuomo Karila (FIN) | 2 | |
1 | Jaroslav Zeman (TCH) | 1-3 PP | 4-5 | Józef Tracz (POL) | 0 | |
Omgång 4 | ||||||
2 | Željko Trajković (IOP) | 1-3 PP | 2-5 | Anton Marchl (AUT) | 1 | |
0 | Torbjörn Kornbakk (SWE) | 3-1 PP | 4-2 | Jaroslav Zeman (TCH) | 2 | |
2 | Erhan Balcı (TUR) | 1-3 PP | 1-5 | Józef Tracz (POL) | 0 | |
Omgång 5 | ||||||
2 | Anton Marchl (AUT) | 0-3 PO | 0-5 | Józef Tracz (POL) | 0 | |
0 | Torbjörn Kornbakk (SWE) | Bye | ||||
Omgång 6 | ||||||
1 | Torbjörn Kornbakk (SWE) | 0-4 TO | 2:12 | Józef Tracz (POL) | 0 |
Brottare | L | ER | CP |
---|---|---|---|
Józef Tracz (POL) | 0 | - | 19 |
Torbjörn Kornbakk (SWE) | 1 | - | 13 |
Anton Marchl (AUT) | 2 | 5 | 10 |
Jaroslav Zeman (TCH) | 2 | 4 | 8.5 |
Erhan Balcı (TUR) | 2 | 4 | 8 |
Željko Trajković (IOP) | 2 | 4 | 4 |
Tuomo Karila (FIN) | 2 | 3 | 5 |
José Alberto Recuero (ESP) | 2 | 3 | 1 |
Youcef Bouguerra (ALG) | 2 | 2 | 1 |
Ahad Javansaleh (IRI) | 2 | 2 | 0 |
Ender Memet (ROU) | 2 | 2 | 0 |
Pool B
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
0 | Mnatsakan Iskandaryan (EUN) | 3-1 PP | 9-3 | Travis West (USA) | 1 | |
1 | János Takács (HUN) | 0-3 PO | 0-2 | Karolj Kasap (CAN) | 0 | |
1 | Petros Triandafyllidis (GRE) | 0-3 PO | 0-5 | Nestor Almanza (CUB) | 0 | |
0 | Yvon Riemer (FRA) | 4-0 TO | 3:47 | Wei Qingkun (CHN) | 1 | |
0 | Dobri Ivanov (BUL) | 3-1 PP | 6-1 | Paulo Martins (POR) | 1 | |
Omgång 2 | ||||||
0 | Mnatsakan Iskandaryan (EUN) | 3-0 PO | 8-0 | János Takács (HUN) | 2 | |
2 | Travis West (USA) | 1-3 PP | 2-3 | Karolj Kasap (CAN) | 0 | |
2 | Petros Triandafyllidis (GRE) | 0-3 PO | 0-8 | Yvon Riemer (FRA) | 0 | |
0 | Nestor Almanza (CUB) | 3-1 PP | 3-2 | Dobri Ivanov (BUL) | 1 | |
1 | Wei Qingkun (CHN) | 4-0 ST | 16-0 | Paulo Martins (POR) | 2 | |
Omgång 3 | ||||||
0 | Mnatsakan Iskandaryan (EUN) | 3-1 PP | 9-1 | Karolj Kasap (CAN) | 1 | |
0 | Nestor Almanza (CUB) | 3-0 PO | 2-0 | Yvon Riemer (FRA) | 1 | |
2 | Wei Qingkun (CHN) | 0-3 PO | 0-9 | Dobri Ivanov (BUL) | 1 | |
Omgång 4 | ||||||
0 | Mnatsakan Iskandaryan (EUN) | 3-0 PO | 5-0 | Nestor Almanza (CUB) | 1 | |
2 | Karolj Kasap (CAN) | 0-3.5 SO | 0-13 | Yvon Riemer (FRA) | 1 | |
1 | Dobri Ivanov (BUL) | Bye | ||||
Omgång 5 | ||||||
2 | Dobri Ivanov (BUL) | 1-3 PP | 1-9 | Mnatsakan Iskandaryan (EUN) | 0 | |
1 | Nestor Almanza (CUB) | Bye | ||||
1 | Yvon Riemer (FRA) | Bye | ||||
Omgång 6 | ||||||
2 | Yvon Riemer (FRA) | 1-3 PP | 1-7 | Mnatsakan Iskandaryan (EUN) | 0 | |
1 | Nestor Almanza (CUB) | Bye |
Brottare | L | ER | CP |
---|---|---|---|
Mnatsakan Iskandaryan (EUN) | 0 | - | 18 |
Nestor Almanza (CUB) | 1 | - | 9 |
Yvon Riemer (FRA) | 2 | 6 | 11.5 |
Dobri Ivanov (BUL) | 2 | 5 | 8 |
Karolj Kasap (CAN) | 2 | 4 | 7 |
Wei Qingkun (CHN) | 2 | 3 | 4 |
Travis West (USA) | 2 | 2 | 2 |
Paulo Martins (POR) | 2 | 2 | 1 |
Petros Triandafyllidis (GRE) | 2 | 2 | 0 |
János Takács (HUN) | 2 | 2 | 0 |
Finalomgångarna
CP | TP | |||
---|---|---|---|---|
9:e plats | ||||
Erhan Balcı (TUR) | 0-3 PO | 0-2 | Karolj Kasap (CAN) | |
7:e plats | ||||
Jaroslav Zeman (TCH) | 4-0 DQ | Dobri Ivanov (BUL) | ||
5:e plats | ||||
Anton Marchl (AUT) | 0-3.5 SO | 0-12 | Yvon Riemer (FRA) | |
Bronsmatch | ||||
Torbjörn Kornbakk (SWE) | 3-1 PP | 5-1 | Nestor Almanza (CUB) | |
Final | ||||
Józef Tracz (POL) | 1-3 PP | 3-6 | Mnatsakan Iskandaryan (EUN) |
Källor
- OS-rapport, resultat
|