Simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 – Herrarnas 4 × 200 meter frisim
Herrarnas 4 × 200 meter frisim vid världsmästerskapen i simsport 2024 | |
Datum | 16 februari (försöksheat & final) |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 15 |
Aktiva | 65 |
Värdskap | |
Land | Qatar |
Ort | Doha |
Arena | Aspire Dome |
Placeringar | |
Guld | Kina Ji Xinjie Wang Haoyu Pan Zhanle Zhang Zhanshuo |
Silver | Sydkorea Yang Jae-hoon Kim Woo-min Lee Ho-joon Hwang Sun-woo Lee Yoo-yeon |
Brons | USA Luke Hobson Carson Foster Hunter Armstrong David Johnston Shaine Casas |
← Fukuoka 2023 Kallang 2025 → |
Världsmästerskapen i simsport 2024 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
damer | mixat | ||
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
Herrarnas 4 × 200 meter frisim vid världsmästerskapen i simsport 2024 avgjordes den 16 februari 2024 i Aspire Dome i Doha i Qatar.[1][2]
Guldet togs av Kinas kapplag på tiden 7 minuter och 1,84 sekunder, vilket blev ett nytt nationsrekord. Silvret togs av Sydkorea och bronset togs av USA.[3]
Rekord
Inför tävlingens start fanns följande världs- och mästerskapsrekord:[4]
Nation | Tid | Ort | Datum | |
---|---|---|---|---|
Världsrekord | USA | 6.58,55 | Rom, Italien | 31 juli 2009 |
Mästerskapsrekord | USA | 6.58,55 | Rom, Italien | 31 juli 2009 |
Resultat
Försöksheat
Försöksheaten startade klockan 10:49.[5]
Placering | Heat | Bana | Nation | Simmare | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 5 | Kina | Ji Xinjie (1.46,68) Zhang Zhanshuo (1.46,93) Wang Haoyu (1.47,10) Pan Zhanle (1.46,22) | 7.06,93 | 0Q0 |
2 | 2 | 5 | Sydkorea | Lee Ho-joon (1.47,60) Lee Yoo-yeon (1.47,13) Kim Woo-min (1.46,56) Hwang Sun-woo (1.46,32) | 7.07,61 | 0Q0 |
3 | 2 | 3 | Italien | Alessandro Ragaini (1.47,63) Stefano Di Cola (1.47,15) Marco De Tullio (1.47,66) Filippo Megli (1.46,04) | 7.08,48 | 0Q0 |
4 | 2 | 8 | Grekland | Dimitrios Markos (1.47,26) Konstantinos Englezakis (1.47,14) Konstantinos Stamou (1.47,32) Andreas Vazaios (1.48,18) | 7.09,90 | 0Q0, 0NR0 |
5 | 1 | 7 | Litauen | Danas Rapšys (1.45,78) Tomas Navikonis (1.47,38) Tomas Lukminas (1.48,07) Rokas Jazdauskas (1.48,74) | 7.09,97 | 0Q0, 0NR0 |
6 | 2 | 4 | Storbritannien | Matthew Richards (1.47,46) Jack McMillan (1.47,83) Max Litchfield (1.46,88) Joe Litchfield (1.47,98) | 7.10,15 | 0Q0 |
7 | 1 | 6 | Spanien | Luis Domínguez (1.47,02) 0NR0 César Castro (1.46,06) Sergio de Celis (1.48,27) Carlos Quijada (1.49,28) | 7.10,63 | 0Q0, 0NR0 |
8 | 1 | 4 | USA | Luke Hobson (1.46,86) Hunter Armstrong (1.46,81) David Johnston (1.48,16) Shaine Casas (1.48,87) | 7.10,70 | 0Q0 |
9 | 1 | 3 | Brasilien | Fernando Scheffer (1.49,05) Guilherme Costa (1.47,17) Eduardo Moraes (1.48,37) Breno Correia (1.47,20) | 7.11,79 | |
10 | 2 | 6 | Kanada | Finlay Knox (1.48,17) Javier Acevedo (1.47,78) Blake Tierney (1.49,51) Lorne Wigginton (1.47,83) | 7.13,29 | |
11 | 1 | 2 | Polen | Kamil Sieradzki (1.48,07) Mateusz Chowaniec (1.48,48) Mikołaj Filipiak (1.50,90) Christian Sztolcman (1.47,53) | 7.14,98 | |
12 | 2 | 7 | Mexiko | Jorge Iga (1.47,69) Andrés Dupont (1.47,08) Héctor Ruvalcaba (1.49,75) Dylan Porges (1.51,24) | 7.15,76 | 0NR0 |
13 | 1 | 1 | Bulgarien | Petar Mitsin (1.48,04) Kaloyan Bratanov (1.50,43) Kaloyan Levterov (1.51,69) Yordan Yanchev (1.50,90) | 7.21,06 | |
14 | 2 | 1 | Thailand | Dulyawat Kaewsriyong (1.54,25) Ratthawit Thammananthachote (1.51,45) Navaphat Wongcharoen (1.54,13) Tonnam Kanteemool (1.52,09) | 7.31,92 | |
15 | 2 | 2 | Vietnam | Trần Hưng Nguyên (1.53,99) Nguyễn Quang Thuấn (1.52,97) Ngô Đình Chuyền (1.53,28) Nguyễn Huy Hoàng (1.51,98) | 7.32,22 |
Final
Finalen startade klockan 20:33.[6]
Placering | Bana | Nation | Simmare | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
4 | Kina | Ji Xinjie (1.46,45) Wang Haoyu (1.45,69) Pan Zhanle (1.43,90) Zhang Zhanshuo (1.45,80) | 7.01,84 | 0NR0 | |
5 | Sydkorea | Yang Jae-hoon (1.47,78) Kim Woo-min (1.44,93) Lee Ho-joon (1.45,47) Hwang Sun-woo (1.43,76) | 7.01,94 | ||
8 | USA | Luke Hobson (1.45,26) Carson Foster (1.43,94) Hunter Armstrong (1.45,73) David Johnston (1.47,15) | 7.02,08 | ||
4 | 7 | Storbritannien | Matthew Richards (1.46,22) Max Litchfield (1.46,89) Jack McMillan (1.46,39) Duncan Scott (1.45,59) | 7.05,09 | |
5 | 3 | Italien | Filippo Megli (1.46,82) Alessandro Ragaini (1.46,76) Matteo Ciampi (1.46,09) Stefano Di Cola (1.47,33) | 7.07,00 | |
6 | 6 | Grekland | Dimitrios Markos (1.46,74) Konstantinos Englezakis (1.47,65) Konstantinos Stamou (1.48,02) Andreas Vazaios (1.46,69) | 7.09,10 | 0NR0 |
7 | 2 | Litauen | Danas Rapšys (1.46,37) Tomas Navikonis (1.47,86) Tomas Lukminas (1.48,13) Rokas Jazdauskas (1.49,21) | 7.11,57 | |
8 | 1 | Spanien | César Castro (1.47,01) 0NR0 Luis Domínguez (1.47,27) Sergio de Celis (1.48,30) Mario Mollà (1.49,07) | 7.11,65 |
Källor
- ^ ”Schedule”. fina.org. https://resources.fina.org/fina/document/2023/10/02/ad5051df-a960-47a9-8eef-0beccae7c822/DOHA_2024_SCHEDULES_06.pdf. Läst 29 februari 2024.
- ^ ”Start list”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101F80101FFFFFFFFFF00.pdf. Läst 29 februari 2024.
- ^ ”World Championships: China Edges Korea, US, For Gold in 800 Free Relay”. swimmingworldmagazine.com. 16 februari 2024. https://www.swimmingworldmagazine.com/news/world-championships-china-edges-korea-us-for-gold-in-800-free-relay//. Läst 29 februari 2024.
- ^ ”Records book”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/0001180000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF1F.pdf. Läst 29 februari 2024.
- ^ ”Heats results” (PDF). omegatiming.com. 16 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101F80101FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 29 februari 2024.
- ^ ”Final results”. omegatiming.com. 16 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101F80104FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 29 februari 2024.
- 1973: Kurt Krumpholz, Robin Backhaus, Richard Klatt, Jim Montgomery (USA)
- 1975: Klaus Steinbach, Werner Lampe, Hans-Joachim Geisler, Peter Nocke (FRG)
- 1978: Bruce Furniss, Bill Forrester, Bobby Hackett, Rowdy Gaines (USA)
- 1982: Richard Saeger, Jeff Float, Kyle Miller, Rowdy Gaines (USA)
- 1986: Lars Hinneburg, Thomas Flemming, Dirk Richter, Sven Lodziewski (GDR)
- 1991: Peter Sitt, Steffen Zesner, Stefan Pfeiffer, Michael Groß (GER)
- 1994: Christer Wallin, Tommy Werner, Lars Frölander, Anders Holmertz (SWE)
- 1998: Michael Klim, Ian Thorpe, Grant Hackett, Daniel Kowalski (AUS)
- 2001: Grant Hackett, Bill Kirby, Michael Klim, Ian Thorpe (AUS)
- 2003: Grant Hackett, Craig Stevens, Nicholas Sprenger, Ian Thorpe (AUS)
- 2005: Michael Phelps, Ryan Lochte, Peter Vanderkaay, Klete Keller (USA)
- 2007: Michael Phelps, Ryan Lochte, Klete Keller, Peter Vanderkaay (USA)
- 2009: Michael Phelps, Ricky Berens, David Walters, Ryan Lochte, Daniel Madwed*, Davis Tarwater*, Peter Vanderkaay* (USA)
- 2011: Michael Phelps, Peter Vanderkaay, Ricky Berens, Ryan Lochte, David Walters*, Conor Dwyer* (USA)
- 2013: Conor Dwyer, Ryan Lochte, Charlie Houchin, Ricky Berens, Matt McLean*, Michael Klueh* (USA)
- 2015: Dan Wallace, Robert Renwick, Calum Jarvis, James Guy, Nicholas Grainger*, Duncan Scott* (GBR)
- 2017: Stephen Milne, Nicholas Grainger, Duncan Scott, James Guy, Calum Jarvis* (GBR)
- 2019: Clyde Lewis, Kyle Chalmers, Alexander Graham, Mack Horton, Jack McLoughlin*, Thomas Fraser-Holmes* (AUS)
- 2022: Drew Kibler, Carson Foster, Trenton Julian, Kieran Smith, Trey Freeman*, Coby Carrozza* (USA)
- 2023: Duncan Scott, Matthew Richards, Tom Dean, James Guy, Joe Litchfield* (GBR)
- 2024: Ji Xinjie, Wang Haoyu, Pan Zhanle, Zhang Zhanshuo (CHN)