Uinnin lyhyen radan maailmanmestaruuskilpailut 2000
Uinnin lyhyen radan maailmanmestaruuskilpailut 2000 järjestettiin Ateenassa Kreikassa 16.–19. maaliskuuta 2000. Kilpailujen järjestäjänä toimi Kansainvälinen uimaliitto FINA.
Mitalistit
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Mark Foster | 21,58 | Brendon Dedekind | 21,62 | Stefan Nystrand | 21,80 |
100 m | Lars Frölander | 46,80 | Stefan Nystrand | 47,73 | Scott Tucker | 47,82 |
200 m | Béla Szabados | 1.45,27 | Massimiliano Rosolino | 1.45,63 | Chad Carvin | 1.45,79 |
400 m | Chad Carvin | 3.41,13 | Paul Palmer | 3.42,70 | Massimiliano Rosolino | 3.43,68 |
1 500 m | Jörg Hoffmann | 14.47,57 | Ihor Tšervynskyi | 14.48,20 | Chad Carvin | 14.51,23 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Neil Walker | 23,99 | Lenny Krayzelburg | 24,24 | Rodolfo Falcón | 24,32 |
100 m | Neil Walker | 50,75 ME | Rodolfo Falcón | 52,87 | Derya Büyükuncu | 52,88 |
200 m | Gordan Kožulj | 1.53,31 | Brad Bridgewater | 1.53,87 | Volodymyr Nikolaitšuk | 1.55,33 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Mark Warnecke | 27,22 | Brendon Dedekind | 27,27 | Oleh Lisohor | 27,30 |
100 m | Roman Sludnov | 58,57 | Zhu Yi | 59,99 | Roman Ivanovski | 1.00,05 |
200 m | Roman Sludnov | 2.07,59 ME | Terence Parkin | 2.07,91 | Andrei Ivanov | 2.09,90 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Mark Foster | 23,30 | Neil Walker | 23,46 | Sabir Muhammad | 23,56 |
100 m | Lars Frölander | 50,44 ME | James Hickman | 51,53 | Denys Sylantjev | 51,84 |
200 m | James Hickman | 1.53,57 | Shamek Pietucha | 1.54,27 | Anatoli Poljakov | 1.54,47 |
Sekauinti | ||||||
100 m | Neil Walker | 52,79 ME | Jani Sievinen | 54,08 | James Hickman | 54,38 |
200 m | Jani Sievinen | 1.56,27 | James Hickman | 1.56,86 | Massimiliano Rosolino | 1.58,05 |
400 m | Jani Sievinen | 4.09,54 | Terence Parkin | 4.10,56 | Michael Halika | 4.10,90 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Ruotsi Johan Nyström Lars Frölander Mattias Ohlin Stefan Nystrand | 3.09,57 ME | Yhdysvallat Scott Tucker Josh Davis Sabir Muhammad Neil Walker | 3.10,98 | Saksa Mitja Zastrow Stefan Herbst Christian Tröger Stephan Kunzelmann | 3.13,69 |
4 × 200 m vapaauinti | Yhdysvallat Josh Davis Neil Walker Scott Tucker Chad Carvin | 7.01,33 ME | Iso-Britannia Edward Sinclair Marc Spackman Paul Palmer James Salter | 7.03,06 | Venäjä Denis Pimankov Anatoli Poljakov Dmitri Tšernyšev Andrei Kapralov | 7.05,24 |
4 × 100 m sekauinti | Yhdysvallat Lenny Krayzelburg Jarrod Marrs Neil Walker Scott Tucker | 3.30,03 | Saksa Sebastian Halgasch Björn Nowakowski Thomas Rupprath Stefan Herbst | 3.31,77 | Iso-Britannia Neil Willey Darren Mew James Hickman Paul Belk | 3.32,08 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Therese Alshammar | 23,59 ME | Sandra Völker | 24,77 | Alison Sheppard | 24,80 |
100 m | Therese Alshammar | 52,17 ME | Jenny Thompson | 53,14 | Martina Moravcová | 53,88 |
200 m | Yang Yu | 1.56,06 | Martina Moravcová | 1.56,46 | Natallja Baranouskaja | 1.57,54 |
400 m | Lindsay Benko | 4.02,44 | Jana Klotškova | 4.04,39 | Chen Hua | 4.06,63 |
800 m | Chen Hua | 8.17,03 | Brooke Bennett | 8.19,66 | Flavia Rigamonti | 8.21,57 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Antje Buschschulte | 27,90 | Marylyn Chiang | 28,03 | Kellie McMillan | 28,06 |
100 m | Sandra Völker | 58,66 | Marylyn Chiang | 59,33 | Antje Buschschulte | 59,37 |
200 m | Antje Buschschulte | 2.07,29 | Clementine Stoney | 2.08,64 | Lindsay Benko | 2.08,85 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Sarah Poewe | 30,66 | Hao Ping | 31,22 | Tara Kirk | 31,47 |
100 m | Sarah Poewe | 1.06,21 | Alicja Pęczak | 1.07,69 | Jelena Bogomazova | 1.08,27 |
200 m | Rebecca Brown | 2.23,41 | Alicja Pęczak | 2.24,24 | Brooke Hanson | 2.25,30 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Jenny Thompson | 26,13 | Anna-Karin Kammerling | 26,16 | Nicola Jackson | 26,85 |
100 m | Jenny Thompson | 57,67 | Johanna Sjöberg | 57,96 | Karen Campbell | 58,86 |
200 m | Mette Jacobsen | 2.08,10 | Katrin Jäke | 2.09,42 | Otylia Jędrzejczak | 2.09,61 |
Sekauinti | ||||||
100 m | Martina Moravcová | 59,71 | Marianne Limpert | 1.02,00 | Alenka Kejžar | 1.02,24 |
200 m | Jana Klotškova | 2.08,97 | Martina Moravcová | 2.08,98 | Marianne Limpert | 2.12,68 |
400 m | Jana Klotškova | 4.32,45 | Nicole Hetzer | 4.37,92 | Katie Yevak | 4.38,80 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Ruotsi Louise Jöhncke Therese Alshammar Anna-Karin Kammerling Johanna Sjöberg | 3.35,54 | Saksa Katrin Meißner Antje Buschschulte Britta Steffen Sandra Völker | 3.37,31 | Iso-Britannia Alison Sheppard Claire Huddart Karen Legg Karen Pickering | 3.37,93 |
4 × 200 m vapaauinti | Iso-Britannia Claire Huddart Nicola Jackson Karen Legg Karen Pickering | 7.49,11 ME | Yhdysvallat Lindsay Benko Brooke Bennett Tammie Spatz-Stone Jenny Thompson | 7.50,59 | Kiina Sun Dan Yang Lina Li Jin Yang Yu | 7.52,70 |
4 × 100 m sekauinti | Ruotsi Therese Alshammar Emma Igelström Johanna Sjöberg Anna-Karin Kammerling | 3.59,53 | Saksa Sandra Völker Janne Schäfer Katrin Jäke Katrin Meißner | 4.01,47 | Yhdysvallat Jamie Leigh Reid Anita Nall Jenny Thompson Tammie Spatz-Stone | 4.02,51 |
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Yhdysvallat | 9 | 8 | 8 | 25 |
2 | Ruotsi | 7 | 3 | 1 | 11 |
3 | Saksa | 5 | 6 | 2 | 13 |
4 | Iso-Britannia | 4 | 4 | 5 | 13 |
5 | Etelä-Afrikka | 2 | 4 | 0 | 6 |
6 | Ukraina | 2 | 2 | 3 | 7 |
7 | Kiina | 2 | 2 | 2 | 6 |
8 | Suomi | 2 | 1 | 0 | 3 |
9 | Venäjä | 2 | 0 | 5 | 7 |
10 | Slovakia | 1 | 2 | 1 | 4 |
11 | Australia | 1 | 0 | 3 | 4 |
12 | Kroatia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Tanska | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Unkari | 1 | 0 | 0 | 1 | |
15 | Kanada | 0 | 4 | 1 | 5 |
16 | Puola | 0 | 2 | 1 | 3 |
17 | Italia | 0 | 1 | 2 | 3 |
18 | Kuuba | 0 | 1 | 1 | 2 |
19 | Israel | 0 | 0 | 1 | 1 |
Slovenia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sveitsi | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Turkki | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Valko-Venäjä | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 40 | 40 | 40 | 120 |
Lähteet
- Tulokset (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
|