Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama |
- Succession (HBO) – Jesse Armstrong, Adam McKay, Will Ferrell, Frank Rich, Kevin Messick, Mark Mylod, Jane Tranter, Tony Roche, Scott Ferguson, Jon Brown, Lucy Prebble, Will Tracy, Georgia Pritchett, Ted Cohen, Dara Schnapper, Susan Soon He Stanton, Gabrielle Mahon, and Francesca Gardiner
- The Crown (Netflix)
- The Diplomat (Netflix)
- The Last of Us (HBO)
- The Morning Show (Apple TV+)
|
Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy |
|
David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Limited or Anthology Series Television |
- Beef (Netflix) – Lee Sung Jin, Steven Yeun, Ali Wong, Jake Schreier, Ravi Nandan, Alli Reich, Carrie Kemper, Jes Anderson, Savey Cathey, Inman Young, Matthew Medlin, Alex Russell, and Alice Ju
|
Outstanding Producer of Streamed or Televised Motion Pictures |
- Black Mirror: Beyond the Sea (Netflix) – Charlie Brooker, Jessica Rhoades, and Annabel Jones
- Mr. Monk's Last Case: A Monk Movie (Peacock)
- Quiz Lady (Hulu)
- Reality (HBO)
- Red, White & Royal Blue (Prime Video)
|
Outstanding Producer of Non-Fiction Television |
- Welcome to Wrexham (FX) – Josh Drisko, Bryan Rowland, Jeff Luini, Alan Bloom, Nicholas Frenkel, George Dewey, Rob McElhenney, Ryan Reynolds, Miloš Balać, Liz Spano, Aaron Lovell, Shannon Owen, Patrick McGarvey, Patrick Gooing, and Molly Milstein
- 60 Minutes (CBS)
- The 1619 Project (Hulu)
- Albert Brooks: Defending My Life (HBO)
- Being Mary Tyler Moore (HBO)
|
Outstanding Producer of Game & Competition Television |
- RuPaul's Drag Race (MTV) – RuPaul Charles, Fenton Bailey, Randy Barbato, Tom Campbell, Mandy Salangsang, Steven Corfe, Michele Mills, Tim Palazzola, John Polly, Thairin Smothers, Lisa Steele, Sara Kordy, Jen Passovoy, Jeremy McGovern, Michelle Visage, Ashlei Dabney, Michael Seligman, Alicia Gargaro-Magaña, Carson Kressley, and Ross Mathews
- The Amazing Race (CBS)
- Squid Game: The Challenge (Netflix)
- Top Chef (Bravo)
- The Voice (NBC)
|
Outstanding Producer of Live Entertainment, Variety, Sketch, Standup & Talk Television |
- Last Week Tonight with John Oliver (HBO) – John Oliver, Tim Carvell, Liz Stanton, Jeremy Tchaban, Catherine Owens, Whit Conway, Kaye Foley, Laura L. Griffin, Christopher McDaniel, Kate Mullaney, Matt Passet, Megan Peck Shub, Wynn Van Dusen, Marian Wang, and Charles Wilson
- Carol Burnett: 90 Years of Laughter + Love (NBC)
- Chris Rock: Selective Outrage (Netflix)
- Dave Chappelle: The Dreamer (Netflix)
- Saturday Night Live (NBC)
|
Outstanding Sports Program |
- Beckham (Netflix)
- 100 Foot Wave (HBO)
- Formula 1: Drive to Survive (Netflix)
- Hard Knocks: Training Camp with the New York Jets (HBO)
- Shaun White: The Last Run (Max)
|
Outstanding Children's Program |
- Sesame Street (Max)
- Goosebumps (Disney+/Hulu)
- Gremlins: Secrets of the Mogwai (Max)
- Star Wars: The Bad Batch (Disney+)
- The Velveteen Rabbit (Apple TV+)
|
Outstanding Short-Form Program |
- Succession: Controlling the Narrative (HBO)
|