Football tournament season
1993–94 Football League TrophyAutoglass Trophy |
---|
Tournament details |
---|
Country | England Wales |
---|
|
The 1993–94 Football League Trophy, known as the 1993–94 Autoglass Trophy, was the 13th staging of the Football League Trophy, a knock-out competition for English football clubs in the Second Division and the Third Division. The winners were Swansea City and the runners-up were Huddersfield Town.
The competition began on 27 September 1993 and ended with the final on 24 April 1994 at Wembley Stadium.
In the first round, there were two sections split into seven groups: North and South. In the following rounds each section gradually eliminates teams in knock-out fashion until each has a winning finalist. At this point, the two winning finalists face each other in the combined final for the honour of the trophy.
First round
Northern Section
Bradford City and Rochdale received byes to second round
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 28 Sep | Hartlepool United | 1–1 | Darlington | 19 Oct | Darlington | 0–1 | York City | 9 Nov | York City | 2–0 | Hartlepool United | | Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 27 Sep | Scarborough | 2–2 | Scunthorpe United | 19 Oct | Scunthorpe United | 4–1 | Hull City | 9 Nov | Hull City | 0–2 | Scarborough | |
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 28 Sep | Carlisle United | 1–2 | Preston North End | 19 Oct | Preston North End | 2–1 | Burnley | 9 Nov | Burnley | 1–2 | Carlisle United | | Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 28 Sep | Blackpool | 1–2 | Chester City | 19 Oct | Chester City | 2–2 | Crewe Alexandra | 16 Nov | Crewe Alexandra | 2–2 | Blackpool | |
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 28 Sep | Lincoln City | 1–0 | Mansfield Town | 19 Oct | Mansfield Town | 3–1 | Chesterfield | 9 Nov | Chesterfield | 1–2 | Lincoln City | | Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 28 Sep | Huddersfield Town | 3–1 | Doncaster Rovers | 18 Oct | Doncaster Rovers | 1–2 | Rotherham United | 9 Nov | Rotherham United | 1–1 | Huddersfield Town | |
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 28 Sep | Stockport County | 2–0 | Wigan Athletic | 19 Oct | Wigan Athletic | 1–3 | Bury | 9 Nov | Bury | 1–3 | Stockport County | | |
Southern Section
Leyton Orient and Bournemouth received byes to second round.
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 28 Sep | Wrexham | 3–1 | Shrewsbury Town | 19 Oct | Shrewsbury Town | 2–2 | Port Vale | 9 Nov | Port Vale | 0–0 | Wrexham | | Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 28 Sep | Plymouth Argyle | 1–3 | Swansea City | 19 Oct | Swansea City | 2–0 | Exeter City | 9 Nov | Exeter City | 1–0 | Plymouth Argyle | |
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 28 Sep | Hereford United | 1–0 | Walsall | 19 Oct | Walsall | 0–0 | Northampton Town | 9 Nov | Northampton Town | 1–1 | Hereford United | | Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 28 Sep | Torquay United | 0–1 | Bristol Rovers | 20 Oct | Bristol Rovers | 3–0 | Cardiff City | 9 Nov | Cardiff City | 2–0 | Torquay United | |
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 28 Sep | Fulham | 4–1 | Brighton & Hove Albion | 20 Oct | Brighton & Hove Albion | 2–2 | Reading | 10 Nov | Reading | 1–0 | Fulham | | Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 28 Sep | Gillingham | 0–0 | Colchester United | 19 Oct | Colchester United | 2–2 | Cambridge United | 9 Nov | Cambridge United | 2–0 | Gillingham | |
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 28 Sep | Wycombe Wanderers | 1–0 | Barnet | 19 Oct | Barnet | 2–2 | Brentford | 9 Nov | Brentford | 2–3 | Wycombe Wanderers | | |
Second round
Northern Section | Southern Section |
Quarter-finals
Northern Section | Southern Section |
Area semi-finals
Northern Section | Southern Section |
Area finals
Northern Area final
Southern Area final
Final
Notes
- General
- Specific
- ^ a b c d e f g h i j After extra-time.
|
Associate Members' Cup (1983–1992) | Seasons | |
---|
Finals | |
---|
|
|
EFL Trophy (2016–present) | Seasons | |
---|
Finals | |
---|
|
|
|
---|
|
National teams | |
---|
League competitions | Level 1 | |
---|
Levels 2–4 | |
---|
Level 5 | |
---|
Levels 6–7 | |
---|
Levels 8–9 | - Isthmian League (Two, Three)
- Combined Counties League (level 8 only)
- Eastern Counties League (Premier, One)
- Essex Senior League (level 8 only)
- Hellenic League (Premier, One)
- Kent League (level 8 only)
- Midland Football Combination (level 8 only)
- North West Counties League (One, Two)
- Northern Counties East League (Premier, One)
- Northern League (One, Two)
- South Midlands League (Premier, Senior)
- Spartan League (Premier, One)
- Sussex County League (One, Two)
- United Counties League (Premier, One)
- Wessex League (level 8 only)
- West Midlands (Regional) League (level 8 only)
- Western League (Premier, One)
|
---|
|
---|
Cup competitions | FA cups | |
---|
Football League cups | |
---|
|
---|
European competitions | |
---|
|
List of transfers |