55è Festival Internacional de Cinema de Canes
| ||||
| ||||
Tipus | edició d'un festival de cinema | |||
---|---|---|---|---|
Data | 2002 | |||
Número d'edició | 55 | |||
Localització | Canes (França) | |||
Estat | França | |||
El 55è Festival Internacional de Cinema de Canes es va dur a terme del 15 al 26 de maig de 2002. La Palma d'Or fou atorgada a la coproducció franco-britànico-germànico-polonesa The Pianist dirigida per Roman Polanski.[2][3][4][5]
El festival va obrir amb Hollywood Ending, dirigida per Woody Allen[6] i va tancar amb And Now... Ladies and Gentlemen, dirigida per Claude Lelouch.[7][8][9] Virginie Ledoyen va ser la mestressa de cerimònies.[10]
El director Woody Allen es va presentar també amb la Palma d'Or honorària inaugural donada a un director que havia aconseguit un treball notable, però que mai no va guanyar una palma d'or competitiva.[11]
Jurat
Competició principal
Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la competició principal en l'edició de 2002:[12]
- David Lynch, President
- Sharon Stone
- Michelle Yeoh
- Christine Hakim
- Régis Wargnier
- Bille August
- Raúl Ruiz
- Claude Miller
- Walter Salles
Un Certain Regard
Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Un Certain Regard de 2002:
- Anne Fontaine (directora) President
- David Tran (crític)
- Fabienne Bradfer (crític)
- Fabrice Pliskin (crític)
- Jean-Sébastien Chauvin (crític)
- Louis Guichard (crític)
- Pierre Vavasseur (crític)
Cinéfondation i curtmetratges
Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Cinéfondation i de la competició de curtmetratges:
- Martin Scorsese (director) President
- Abbas Kiarostami (director)
- Jan Schutte (director)
- Judith Godreche (actriu)
- Tilda Swinton (actress)
- Els membres del Jurat de la selecció oficial de la competició del 2002
-
-
- Christine Hakim
-
-
- Claude Miller
-
Càmera d'Or
Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la Càmera d'Or de 2002:
- Géraldine Chaplin (actriu) President
- Bahman Ghobadi (director)
- Marthe Keller (actriu)
- Murali Nair (director)
- Romain Goupil (director)
Selecció oficial
En competició – pel·lícules
Les següents pel·lícules competiren per la Palma d'Or:[13]
- 24 Hour Party People de Michael Winterbottom
- About Schmidt de Alexander Payne
- L'Adversaire de Nicole Garcia
- All or Nothing de Mike Leigh
- Bowling for Columbine de Michael Moore
- Chi-hwa-seon d'Im Kwon-taek
- Demonlover d'Olivier Assayas
- Yadon ilaheyya d'Elia Suleiman
- Irréversible de Gaspar Noé
- Kedma d'Amos Gitai
- Marie-Jo et ses deux amours de Robert Guédiguian
- Mies vailla menneisyyttä d'Aki Kaurismäki
- L'ora di religione de Marco Bellocchio
- The Pianist de Roman Polanski
- Punch-Drunk Love de Paul Thomas Anderson
- Russkiy kovcheg d'Alexander Sokurov
- Le Fils dels germans Dardenne
- Spider de David Cronenberg
- Sweet Sixteen de Ken Loach
- Ten d'Abbas Kiarostami
- O Princípio da Incerteza de Manoel de Oliveira
- Ren Xiao Yao de Jia Zhangke
Un Certain Regard
Les següents pel·lícules foren seleccionades per competir a Un Certain Regard:[13]
- Fararishtay kifti rost de Jamshed Usmonov
- Balzac et la Petite Tailleuse Chinoise de Dai Sijie
- Sud sanaeha d'Apichatpong Weerasethakul
- Sunduq al-dunyâ d'Usama Muhammad
- El Bonaerense de Pablo Trapero
- Carnages de Delphine Gleize
- Itiraf de Zeki Demirkubuz
- Ku Qi De Nü Ren de Liu Bingjian
- Shuang tong de Chen Kuo-fu
- Yazgi de Zeki Demirkubuz
- La chatte à deux têtes de Jacques Nolot
- Long Way Home de Peter Sollett
- Madame Satã de Karim Aïnouz
- Avazhayé Sarzaminé Madariyam de Bahman Ghobadi
- Une part du ciel de Bénédicte Liénard
- Rachida de Yamina Bachir
- 17 fois Cécile Cassard de Christophe Honoré
- Ten Minutes Older de Spike Lee, Aki Kaurismäki, Chen Kaige, Jim Jarmusch, Werner Herzog, Víctor Erice, Wim Wenders
- Terra incognita de Ghassan Salhab
- Bemani de Dariush Mehrjui
- Tomorrow La Scala! de Francesca Joseph
- Heremakono d'Abderrahmane Sissako
Pel·lícules fora de competició
Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades fora de competició:[13]
- 16 December de Mani Shankar
- And Now... Ladies and Gentlemen de Claude Lelouch
- Ararat d'Atom Egoyan
- Carlo Giuliani, ragazzo de Francesca Comencini
- Cidade de Deus de Fernando Meirelles
- Devdas de Sanjay Leela Bhansali
- Femme Fatale de Brian De Palma
- De l'autre côté de Chantal Akerman
- Histoires de festival de Gilles Jacob
- Hollywood Ending de Woody Allen
- The Kid Stays in the Picture de Brett Morgen, Nanette Burstein
- La dernière lettre de Frederick Wiseman
- Murder de Numbers de Barbet Schroeder
- Searching for Debra Winger de Rosanna Arquette
- Spirit: Stallion of the Cimarron de Kelly Asbury, Lorna Cook
- Star Wars: Attack of the Clones de George Lucas
- Être et avoir de Nicolas Philibert
- Kagami no onnatachi de Yoshishige Yoshida
Cinéfondation
Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades a la competició Cinéfondation:[13]
- 17 minute intarziere de Catalin Mitulescu (Romania)
- Chogyeoul Jumshim de Byung-Hwa Kang (Corea del Sud)
- Honey Moon de Sung-Jin Park (Corea del Sud)
- K-G I Nod Och Lust de Jens Jonsson (Suècia)
- Khoj de Tridib Poddar (Índia)
- La derniere journee d'Alfred Maassen de David Lammers (Països Baixos)
- La mort en exil de Ayten Mutlu Saray (Suissa)
- P.S. de Arni Asgeirsson (Polònia)
- Um Sol Alaranjado d'Eduardo Valente (Brasil)
- Questions d'un ouvrier mort d'Aya Somech (Israel)
- Request de Jinoh Park (Corea del Sud)
- Seule maman a les yeux bleus d'Eric Forestier (France)
- Shearing d'Eicke Bettinga (Gran Bretanya)
- Soshuu no neko de Masaaki Uchida (Japó)
- The Look Of Happiness de Marianela Maldonado (Gran Bretanya)
- Vals d'Edgar Bartenev (Rússia)
Curtmetratges en competició
Els següents curtmetratges competien per Palma d'Or al millor curtmetratge:[13]
- A Very Very Silent Film de Manish Jha
- Esö után de Péter Mészáros
- Daughter d'Eduardo Rodríguez
- Le chaperon noir de Yannis Yapanis
- Retenir son souffle d'Anthony Lucas
- Speel Met Me d'Esther Rots
- Tai Tai de Nicholas Chin
- Tango de l'oubli d'Alexis Mital Toledo
- The Stone of Folly de Jesse Rosensweet
- Vol 404 de Bruce Terris
- Yoake a Chewing-Gum Story de Roland Zumbühl
Seccions paral·leles
Setmana Internacional dels Crítics
Els següents llargmetratges van ser seleccionats per ser projectats per a la quaranta-unena Setmana de la Crítica (41e Semaine de la Critique):[14]
Competició de pel·lícules
- Respiro de Emanuele Crialese (Itàlia)
- Filles perdues, cheveux gras de Claude Duty (França)
- Rana’s Wedding de Hany Abu-Assad (Palestina)
- Jukeodo joha de Park Jin-pyo (Corea del Sud)
- Les Fils de Marie de Carole Laure (Canadà - França)
- Kabala de Assane Kouyaté (Mali/França)
- Chicken Heart de Hiroshi Shimizu (Japó)
Competició de curtmetratges
- Le Jour où je suis né de Kunitoshi Manda (Japó)
- Lettre au fils de Philippe Welsh (França)
- Malcom de Baker Karim (Suècia)
- Möte med ondskan de Reza Parsa (Suècia)
- 2 Minutter de Jacob Tschernia (Dinamarca)
- Le Vigile de Frédéric Pelle (França)
- De Mesmer, con amor o Té para dos de Salvador Lubezki & Alejandro Lubezki (Mèxic)
Exhibicions especials
- Intacto de Juan Carlos Fresnadillo (Espanya) (pel·lícula d'apertura)
- More de Barbet Schroeder (Luxemburg) (La séance du Parrain)
- Bella Ciao de Roberto Torelli, Marco Giusti (Italy) (Documental)
- Intimisto de Licia Eminenti (França) (Prix de la Critique)
- Anxiety de Christoffer Boe (Dinamarca (Prix de la Critique)
- Da Zero a Dieci de Luciano Ligabue (Itàlia) (pel·lícula de clausura)
Quinzena dels directors
Les següents pel·lícules foren exhibides en la Quinzena dels directors de 2002 (Quinzaine des Réalizateurs):[15]
- Abouna de Mahamat-Saleh Haroun (Txad, França)
- Angela de Roberta Torre (Itàlia)
- Apartment 5C de Raphaël Nadjari (França. Israel. Estats Units)
- Blue Gate Crossing de Chih-yen Yee (Taiwan, França)
- Bord de mer de Julie Lopes-Curval (França)
- L'imbalsamatore de Matteo Garrone (Itàlia)
- Ingmar Bergman: Intermezzo (doc.) de Gunnar Bergdahl (Suècia)
- István Bibó, fragments de Péter Forgács (Hongria)
- Japón de Carlos Reygadas (Mèxic, Espanya, Alemanya)
- Matir Moina de Tareque Masud (França, Bangladesh)
- Laurel Canyon de Lisa Cholodenko (Estats Units)
- Morvern Callar de Lynne Ramsay (Gran Bretanya)
- Monrak Transistor de Pen-ek Ratanaruang (Taiàndia)
- Nada+ de Juan Carlos Cremata Malberti (Cuba, França, Espanya, Itàlia)
- Occident de Cristian Mungiu (Romania)
- Once Upon a Time in the Midlands de Shane Meadows (U.K., Alemanya)
- Only the Strong Survive (doc.) de D.A. Pennebaker, Chris Hegedus (USA)
- Un oso rojo d'Israel Adrián Caetano (Argentina, França, Espanya)
- Otello di Carmelo Bene de Carmelo Bene (Itàlia)
- Le pays du chien qui chante de Yann Dedet (França)
- Sex Is Comedy de Catherine Breillat (França)
- Deux de Werner Schroeter (França, Alemanya)
- Une pure coïncidence de Romain Goupil (França)
- Welcome to Collinwood de Joseph i Anthony Russo (USA)
- Curtmetratges
- A-20 de Geoff Hughes, Brad Warren (Estats Units)
- Après l'enfance de Thomas Lilti (França)
- Bang Nhau… Egaux de Stéfan Sao Nélet (França)
- Bob the slob de Nate Theis (Estats Units)
- Bus 44 de Dayyan Eng (Hong Kong - Estats Units)
- L'Arrivée de Peter Tscherkassky (Àustria)
- Comme ça j’entends la mer de Hélène Milano (França)
- Comme un seul homme de Jean-Louis Gonnet (França)
- Deux cents dirham] de Laila Marrakchi (França - Marroc)
- Entering indifference de Vincent Dieutre (França)
- Fish in the Sea is Not Thirsty de Soopum Sohn (Corea del Sud - Estats Units)
- Insomniac de Matt Woo], Vanja Varasac (Estats Units)
- La Vie sur un fil de Steven Lippman (Estats Units)
- Mémoires incertaines de Michale Boganim (França - Gran Bretanya)
- Mexicano de Toby McDonald (Gran Bretanya)
- Muno de Bouli Lanners (Bèlgica)
- Next Door de Jeff Rich (Estats Units)
- Présent inachevé de Johan Van der Keuken (Netherlands)
- Phantom de Matthias Müller (Alemanya)
- Portraits filmés 2002 de Valérie Mréjen (França)
- Samson de Graham Dubose (Estats Units)
- The Girl in the Red Dress d'Aletta Collins (Gran Bretanya)
Premis
Premis oficials
Els guardonats en les seccions oficials de 2002 foren:[16][2][3]
- Palme d'Or: The Pianist de Roman Polanski
- Grand Prix: Mies vailla menneisyyttä d'Aki Kaurismäki
- Millor director:
- Im Kwon-taek per Chi-hwa-seon
- Paul Thomas Anderson per Punch-Drunk Love
- Millor guió: Sweet Sixteen de Paul Laverty
- Millor actriu: Kati Outinen per Mies vailla menneisyyttä
- Millor actor: Olivier Gourmet per Le Fils
- Premi del Jurat: Yadon ilaheyya d'Elia Suleiman
- Palma d'Or Honorària: Woody Allen[17]
- Premi del 55è Aniversari: Bowling per Columbine de Michael Moore
Un Certain Regard
- Premi Un Certain Regard: Sud sanaeha d'Apichatpong Weerasethakul
Cinéfondation
- Primer premi: Um Sol Alaranjado d'Eduardo Valente
- Segon Premi: Seule maman a les yeux bleus d'Eric Forestier
- Tercer Premi: Questions d'un ouvrier mort d'Aya Somech
Càmera d'Or
- Caméra d'Or: Bord de mer de Julie Lopes-Curval
- Caméra d'Or - Menció especial: Japón de Carlos Reygadas
Curtmetratges
- Palma d'Or al millor curtmetratge: Esö után de Péter Mészáros
- Premi del Jurat al Curtmetratge: A Very Very Silent Film de Manish Jha i The Stone of Folly de Jesse Rosensweet
Premis independents
- Matir Moina de Tareque Masud (Quinzena dels Directors)
- Yadon ilaheyya d'Elia Suleiman (En competició)
- Heremakono d'Abderrahmane Sissako (Un Certain Regard)
- Premi del Jurat Ecumènic: Mies vailla menneisyyttä d'Aki Kaurismäki
- Jurat Ecumènic - Menció especial:
- L'ora di religione (Il sorriso di mia madre) de Marco Bellocchio
- Le Fils de Luc i Jean-Pierre Dardenner[17]
Premi de la Joventut[3]
- Pel·lícula estrangers: Morvern Callar de Lynne Ramsay
- Pel·lícula francesa: Carnages de Delphine Gleize
Premis en el marc de la Setmana Internacional de la Crítica[21]
- Gran Premi de la Setmana Internacional de la Crítica: Respiro d'Emanuele Crialese
- Grand Rail d'Or: Filles perdues, cheveux gras de Claude Duty
- Petit Rail d'Or: De Mesmer, con amor o Té para dos de Salvador Aguirre, Alejandro Lubezki
- Premi Canal+: De Mesmer, con amor o Té para dos de Salvador Aguirre, Alejandro Lubezki[17]
- Premi dels Joves Crítics – Millor curt: Möte med ondskan de Reza Parsa
- Premi dels Joves Crítics – Millor pel·lícula: Respiro d'Emanuele Crialese[17]
- Premi Kodak al curtmetratge: De Mesmer, con amor o Té para dos de Salvador Aguirre, Alejandro Lubezki[17]
'Premis en el marc de la Quinzena dels Directors[17]
- Premi C.I.C.A.E.: Morvern Callar de Lynne Ramsay
- Premi Gras Savoye: Mémoires incertaines de Michale Boganim
Association Prix François Chalais
- Premi François Chalais: Gomgashtei dar Aragh de Bahman Ghobadi[17]
Referències
- ↑ «Posters 2002». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 11 novembre 2013.
- ↑ 2,0 2,1 «55ème Festival International du Film - Cannes» (en francès). cinema-francais.fr. [Consulta: 20 juny 2017].
- ↑ 3,0 3,1 3,2 3,3 «Cannes 2002 Chroniques» (en francès). cannes-fest.com. [Consulta: 20 juny 2017].
- ↑ «Cannes Film Festival Winners Announced». hollywood.com. [Consulta: 25 maig 2017].
- ↑ «2002 Cannes Film Festival». [Consulta: 25 maig 2017].
- ↑ «Hollywood Ending gets its international fest premiere before Cannes at San Francisco». screendaily.com. [Consulta: 25 maig 2017]. «needs subscription»
- ↑ «Festivals: 2002 Cannes Film Festival Special Screenings Lineup». indiewire.com. [Consulta: 25 maig 2017].
- ↑ «Lelouch ‘Ladies' to end Cannes». Variety.com [Consulta: 25 maig 2017].
- ↑ «Cannes 2002 – A Preview». urbancinefile.com. Arxivat de l'original el 14 de desembre 2013. [Consulta: 25 maig 2017].
- ↑ «Ledoyen to reign again». Variety.com [Consulta: 25 maig 2017].
- ↑ «A Honorary Palme at the opening ceremony of the Festival de Cannes». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 24 gener 2016.
- ↑ «All Juries 2002». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 4 març 2016.
- ↑ 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 «Official Selection 2002: All the Selection». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 14 desembre 2013.
- ↑ «41e Selecion de la Semaine de la Critique - 2002». archives.semainedelacritique.com. [Consulta: 21 juny 2017].
- ↑ «Quinzaine 2002». quinzaine-realisateurs.com. Arxivat de l'original el 26 de desembre 2017. [Consulta: 20 juny 2017].
- ↑ «Awards 2002: All Awards». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 21 gener 2015.
- ↑ 17,0 17,1 17,2 17,3 17,4 17,5 17,6 «Cannes Film Festival, Awards per 2002». imdb.com. [Consulta: 23 juny 2017].
- ↑ «A web resource on Tareque Masud and his film "Matir Moyna" compiling many of his film reviews and interviews». Ctmasud.web.aplus.net. Arxivat de l'original el 5 de juny 2009. [Consulta: 25 maig 2017].
- ↑ «FIPRESCI Awards 2002». ipresci.org. [Consulta: 22 juny 2017].
- ↑ «Jury Œcuménique Palmarés 2002». cannes.juryoecumenique.org. [Consulta: 23 juny 2017].
- ↑ «41e Semaine internationale de la critique : Palmarès» (en francès). UniFrança. [Consulta: 23 juny 2017].[Enllaç no actiu]
Mèdia
- INA: Woody Allen obre el festival de 2002 ((francès))
- INA: Cerimònia de clausura i entrega de premis del festival de 2002 ((francès))
Enllaços externs
- 2002 Festival de Cinema de Canes (web.archive)
- Official website Retrospective 2002 Arxivat 2019-01-23 a Wayback Machine.
- Premis del Festival Internacional de Cinema de Canes de 2002 a Internet Movie Database